Einhell GP-CT 36/35 Li BL-Solo 3411330 36 (2x18)V Li-Ion Power X-Change Brushless Cordless Grass Trimmer - Bare (708PW)
Cordless grass trimmer equipped with efficient Einhell PurePOWER brushless motor, offering enhanced power and run times compared to traditional carbon brush motors. Features Twin-Pack technology, requiring 2 x 18V Power X-Change batteries (not supplied) and 2-stage speed control to deliver fast, powerful performance. Ideal for trimming edge strips or lawn shaping. Thread is automatically tracked using the jogger mechanism, providing a cutting width of up to 35cm. Includes flowerguard to protects other plants. Double-bent aluminum guide bar ensures optimal balance during work, and the divisible design allows for easy transport and space-saving storage. Also features additional adjustable handle with quick-release for added convenience.
- Single Line Feed
- Soft-Grip Handle
- Without Edging Facility
- Split Curved Shaft
- 2 Year Guarantee
- Twin-Pack Technology
- 2-Stage Speed Control
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Grass Trimmers
Cordless grass trimmer equipped with efficient Einhell PurePOWER brushless motor, offering enhanced power and run times compared to traditional carbon brush motors. Features Twin-Pack technology, requiring 2 x 18V Power X-Change batteries (not supplied) and 2-stage speed control to deliver fast, powerful performance. Ideal for trimming edge strips or lawn shaping. Thread is automatically tracked using the jogger mechanism, providing a cutting width of up to 35cm. Includes flowerguard to protects other plants. Double-bent aluminum guide bar ensures optimal balance during work, and the divisible design allows for easy transport and space-saving storage. Also features additional adjustable handle with quick-release for added convenience.
- Single Line Feed
- Soft-Grip Handle
- Without Edging Facility
- Split Curved Shaft
- 2 Year Guarantee
- Twin-Pack Technology
- 2-Stage Speed Control
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Grass Trimmers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Grass Trimmer |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Single Line Feed |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 130 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 2 mm |
| Brushless | Brushless |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 35 cm |
| Edging Facility | Without Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | No |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | No |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | GP-CT 36/35 Li BL-Solo |
| Model No | 3411330 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 (2x18) V |
| Product Length | 253 mm |
| Product Type | Grass Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 3.6 kg |
| Vibration Level | 1.904 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Arrowe Brook Rd, Wirral, CH49 0AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.co.uk/services/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell Germany AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Einhell Germany AG Wiesenweg 22 94405 Landau/Isar |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.com/services/contact/ |
Product Contents
GP-CT 36/35 Li BL-Solo grass trimmer, line spool (8m) and carrying strap.