Einhell GE-CT 18 Li Kit 18V 1 x 2.0Ah Li-Ion Power X-Change Cordless Grass Trimmer (382FC)
Cordless grass trimmer that makes short work of tidying up lawn edges or small patches of grass that the mower finds hard to reach. Equipped with a flower guard and 20 x quick-change plastic guards. The adjustable handle delivers a comfortable working position. Supplied with 1x 18V battery (2.0Ah) and charger.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- Blade Head
- 40min Charge Time
- Ergonomic Handle
- Without Edging Facility
- Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
View all: Einhell Grass Trimmers
Cordless grass trimmer that makes short work of tidying up lawn edges or small patches of grass that the mower finds hard to reach. Equipped with a flower guard and 20 x quick-change plastic guards. The adjustable handle delivers a comfortable working position. Supplied with 1x 18V battery (2.0Ah) and charger.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- Blade Head
- 40min Charge Time
- Ergonomic Handle
- Without Edging Facility
- Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
View all: Einhell Grass Trimmers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Blade Head |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 100 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 240 mm |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 40 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 24 cm |
| Edging Facility | Without Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Handle Type | Ergonomic Handle |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | No |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | No |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | GE-CT 18 Li Kit |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 100 cm |
| Product Type | Grass Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight with Battery | 3.77 kg |
| Vibration Level | 5.8 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Arrowe Brook Rd, Wirral, CH49 0AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.co.uk/services/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell Germany AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Einhell Germany AG Wiesenweg 22 94405 Landau/Isar |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.com/services/contact/ |