Einhell GE-CT 18/33 Li E-Solo 3411270 18V Li-Ion Power X-Change Cordless Grass Trimmer - Bare (646PW)
Cordless grass trimmer with powerful motor and maximum idle speed of 7000 revolutions per minute. Features sturdy steel frame to protect the Power X-Change battery (sold separately) from external damage. Trimmer spool is equipped with automatic jog for fast thread tracking, 8m long x 2mm thick line, and automatic line feeding function to advance the line easily without manual pulling. Ideal for trimming edges and narrow spaces in and around the garden. Includes flower guard to protects other plants. Also features lightweight aluminum guide handle with slight curve for optimal positioning of the cutting unit; additional adjustable handle for 2-handed guidance and padded carrying strap. Angled main handle helps prevent fatigue. Guide handle can be split for space-saving storage.
- Single Line Feed
- Soft-Grip Handle
- Edging Facility
- Split Curved Shaft
- 2 Year Guarantee
- Adjustable 2-Speed Control
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Grass Trimmers
Cordless grass trimmer with powerful motor and maximum idle speed of 7000 revolutions per minute. Features sturdy steel frame to protect the Power X-Change battery (sold separately) from external damage. Trimmer spool is equipped with automatic jog for fast thread tracking, 8m long x 2mm thick line, and automatic line feeding function to advance the line easily without manual pulling. Ideal for trimming edges and narrow spaces in and around the garden. Includes flower guard to protects other plants. Also features lightweight aluminum guide handle with slight curve for optimal positioning of the cutting unit; additional adjustable handle for 2-handed guidance and padded carrying strap. Angled main handle helps prevent fatigue. Guide handle can be split for space-saving storage.
- Single Line Feed
- Soft-Grip Handle
- Edging Facility
- Split Curved Shaft
- 2 Year Guarantee
- Adjustable 2-Speed Control
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Grass Trimmers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Grass Trimmer |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Single Line Feed |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 130 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 2 mm |
| Brushless | Brushed |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 33 cm |
| Edging Facility | Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | No |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | No |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | GE-CT 18/33 Li E-Solo |
| Model No | 3411270 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 270 mm |
| Product Type | Grass Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 2.8 kg |
| Vibration Level | 2.665 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Arrowe Brook Rd, Wirral, CH49 0AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.co.uk/services/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell Germany AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Einhell Germany AG Wiesenweg 22 94405 Landau/Isar |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.com/services/contact/ |
Product Contents
GE-CT 18/33 Li E-Solo grass trimmer, line spool (8m) and carrying strap.