Einhell GE-CT 18/25-1 Li-Solo 18V Li-Ion Power X-Change Cordless Grass Trimmer - Bare (508EH)
The Einhell GE-CT 18/25-1 Li-Solo cordless grass trimmer is a powerful 18V Li-Ion garden tool designed for precise lawn care and maintaining areas inaccessible to larger mowers. As part of the Einhell Power X-Change system, it offers versatile power compatibility for trade professionals. Its 180° rotatable motor head and 3-way tiltable function enable effortless trimming on vertical surfaces and around obstacles, providing neat lawn edges with the integrated edging facility. This reliable grass trimmer is supplied as a bare unit, allowing use with existing Power X-Change batteries.
- Blade Head
- Soft-Grip Handle
- Without Edging Facility
- Straight Telescopic Shaft
- 2 Year Guarantee
- 180° Rotatable Motor Head For Vertical Surfaces/Lawn Edges
- 3-Way Tiltable Motor Head for Flexible Working
- Telescopic Guide Bar
View all: Einhell Grass Trimmers
The Einhell GE-CT 18/25-1 Li-Solo cordless grass trimmer is a powerful 18V Li-Ion garden tool designed for precise lawn care and maintaining areas inaccessible to larger mowers. As part of the Einhell Power X-Change system, it offers versatile power compatibility for trade professionals. Its 180° rotatable motor head and 3-way tiltable function enable effortless trimming on vertical surfaces and around obstacles, providing neat lawn edges with the integrated edging facility. This reliable grass trimmer is supplied as a bare unit, allowing use with existing Power X-Change batteries.
- Blade Head
- Soft-Grip Handle
- Without Edging Facility
- Straight Telescopic Shaft
- 2 Year Guarantee
- 180° Rotatable Motor Head For Vertical Surfaces/Lawn Edges
- 3-Way Tiltable Motor Head for Flexible Working
- Telescopic Guide Bar
View all: Einhell Grass Trimmers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Grass Trimmer |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Blade Head |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 1350 mm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 2 mm |
| Brushless | Brushed |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 25 cm |
| Edging Facility | Without Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | GE-CT 18/25-1 Li-Solo |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 1350 mm |
| Product Type | Grass Trimmer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 2 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Wirral, Upton, CH49 0AB |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Germany |
Product Contents
20 x plastic blades, and trimmer line spool.