Einhell GC-SA 1231/1 31cm 1200W Lawn Scarifier 230V (716YN)
Electric scarifier fan with high-quality, impact-resistant housing. Designed for aerating and scarifying lawns up to 300m². Powerful motor provides strong torque for continuous, uniform results. The ball-bearing blade roller removes weeds and moss, including the roots, and the fan roller provides soil aeration with 45 claws. 3-stage depth adjustment with additional parking position protects the tool as well as the subsoil. Features 8 double blades, and a foldable guide bar for space-saving storage.
- 1200W
- Working Width: 31cm
- Cutting Height Range: -3 to 9mm
- 28Ltr Grass Box
- Plastic Deck
- 2 Year Guarantee
- Large Wheels
View all: Einhell Scarifiers
Electric scarifier fan with high-quality, impact-resistant housing. Designed for aerating and scarifying lawns up to 300m². Powerful motor provides strong torque for continuous, uniform results. The ball-bearing blade roller removes weeds and moss, including the roots, and the fan roller provides soil aeration with 45 claws. 3-stage depth adjustment with additional parking position protects the tool as well as the subsoil. Features 8 double blades, and a foldable guide bar for space-saving storage.
- 1200W
- Working Width: 31cm
- Cutting Height Range: -3 to 9mm
- 28Ltr Grass Box
- Plastic Deck
- 2 Year Guarantee
- Large Wheels
View all: Einhell Scarifiers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Einhell |
| Cable Length | 10 m |
| Construction Material (Landscaping) | Stainless Steel & Plastic |
| Corded Tool Weight | 8.22 kg |
| Cutting Height Range | -3 to 9 mm |
| Deck Construction Material | Plastic Deck |
| Fuel Type Garden Power | Electric |
| Grass Collection Capacity | 28 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | GC-SA 1231/1 |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 1200 W |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Type | Lawn Scarifier |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Vibration Level | 1.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| Working Width | 31 cm |