Ebac DE65RWH-GBSF 15Ltr Dehumidifier (703XG)
Simple to use dehumidifier with infinity humidistat control. This enables the user to set any humidity level that is required. With a 15Ltr daily extraction rate, it is ideal for small homes with up to 3 bedrooms.
- Removes 15Ltr/Day
- 2-Speed
- Humidistat Setting
- Continuous Drainage Facility
- 2 Year Guarantee
View all: Ebac Dehumidifiers
€277.95Inc Vat
0 in stock in Dublin - Glasnevin | Check other stores
Sorry, this item is also currently out of stock for delivery
Simple to use dehumidifier with infinity humidistat control. This enables the user to set any humidity level that is required. With a 15Ltr daily extraction rate, it is ideal for small homes with up to 3 bedrooms.
- Removes 15Ltr/Day
- 2-Speed
- Humidistat Setting
- Continuous Drainage Facility
- 2 Year Guarantee
View all: Ebac Dehumidifiers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Air Flow Capacity | 280 m³/hr |
| Brand | Ebac |
| Cable Length | 2.1 m |
| Extraction Rate Per Day | 15 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name/No | DE65RWH-GBSF |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 350 W |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 277 mm |
| Product Height | 545 mm |
| Product Type | Dehumidifier |
| Product Width | 340 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Room Size | 165 m² |
| Switch Type | Humidistat Setting |
| Tank Capacity | 3.5 Ltr |
| Temperature Range | 3-35 °C |
| Total Product Weight | 13 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ebac Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Ketton Way, Aycliffe Business Park, Newton Aycliffe, County Durham, DL5 6SQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customer.services@ebac.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 71 Lower Baggot Street, Dublin, DO2 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.authorisedrepcompliance.com |