Dremel F0138260JB 12V 1 x 3.0Ah Li-Ion Brushless Cordless Multi-Tool (938XK)
Tackle the most heavy duty applications with ease due to the fully variable speed. Connect to the Dremel App to easily control, monitor and manage the Bluetooth connected multi-tool. Receive tool performance alerts and get direct insight in the status of the tool, from real-time battery monitoring to receiving tool feedback.
- 1 x 3.0Ah Li-Ion Battery
- 95min Charge Time
- Variable Speed
- EZ Twist Tool-Free Accessory Change
- Without Gearbox
- Slide On/Off Switch
- Without Work Light
- Soft-Grip Handle
- Brushless Motor
View all: Dremel Multi Tools
Tackle the most heavy duty applications with ease due to the fully variable speed. Connect to the Dremel App to easily control, monitor and manage the Bluetooth connected multi-tool. Receive tool performance alerts and get direct insight in the status of the tool, from real-time battery monitoring to receiving tool feedback.
- 1 x 3.0Ah Li-Ion Battery
- 95min Charge Time
- Variable Speed
- EZ Twist Tool-Free Accessory Change
- Without Gearbox
- Slide On/Off Switch
- Without Work Light
- Soft-Grip Handle
- Brushless Motor
View all: Dremel Multi Tools
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 3.0 Ah |
| Battery Technology | None |
| Brand | Dremel |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 95 min |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | F0138260JB |
| No Load Speed | 30,000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Length | 25 cm |
| Product Type | Multi-Tool |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Slide On/Off Switch |
| Tool Blade Change Facility | EZ Twist Tool-Free Accessory Change |
| Tool Weight with Battery | 0.82 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
Dremel 8260 multi-tool, 3.0Ah battery, charger, EZ SpeedClic mandrel, EZ SpeedClic plastic cutting wheel, EZ SpeedClic metal cutting wheels (3) and storage bag.