Diall 1mm XPS Foam Underlay Panels 8.4m² (949FP)
Suitable for LVT and vinyl flooring. Compatible with underfloor heating. Levels uneven floors and reduces sound impact.
- Suitable for LVT & Vinyl Flooring
- Mould & Mildew-Resistant
- Compatible with Underfloor Heating
- 19dB Impact Sound Insulation
- Levels Uneven Floors up to 0.8mm
- High Traffic Area CC 40Kpa.
- Built-In Vapour Membrane
View all: Diall Underlay
Suitable for LVT and vinyl flooring. Compatible with underfloor heating. Levels uneven floors and reduces sound impact.
- Suitable for LVT & Vinyl Flooring
- Mould & Mildew-Resistant
- Compatible with Underfloor Heating
- 19dB Impact Sound Insulation
- Levels Uneven Floors up to 0.8mm
- High Traffic Area CC 40Kpa.
- Built-In Vapour Membrane
View all: Diall Underlay
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Diall |
| Coverage Per Pack | 8.4 m² |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 7 m |
| Product Thickness | 1 mm |
| Product Type | XPS Foam Underlay Panels |
| Product Width | 1.2 m |
| Suitable Use Type | Suitable for LVT & Vinyl Flooring |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |