DEWALT Mig-Welded High Velocity Claw Hammer 14oz (0.4kg) (289XR)
Durable DEWALT MIG-welded high velocity claw hammer 14oz delivers consistent striking power with a heat-treated steel head designed for repeated impact on site. The vibration-reducing, mig-welded steel handle also features a bi-material comfort grip to maintain firm control, whilst the 32mm smooth, hard face allows clean, accurate blows for driving or removing nails in general construction and fit-out work. Includes magnetic nail starter for easy one-handed nail placement.
- Heat-Treated Steel Head
- Mig-Welded Steel Comfort Grip
- 32mm Smooth Hard Face
- Delivers Durable Striking
- Magnetic Nail Starter for Quick Placement
View all: DEWALT Hammers
Durable DEWALT MIG-welded high velocity claw hammer 14oz delivers consistent striking power with a heat-treated steel head designed for repeated impact on site. The vibration-reducing, mig-welded steel handle also features a bi-material comfort grip to maintain firm control, whilst the 32mm smooth, hard face allows clean, accurate blows for driving or removing nails in general construction and fit-out work. Includes magnetic nail starter for easy one-handed nail placement.
- Heat-Treated Steel Head
- Mig-Welded Steel Comfort Grip
- 32mm Smooth Hard Face
- Delivers Durable Striking
- Magnetic Nail Starter for Quick Placement
View all: DEWALT Hammers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | DEWALT |
| Hammer & Axes Handle Type | Mig-Welded Steel |
| Hammer & Axes Product Type | Claw |
| Head Weight (Band) | 15-19oz |
| Head Weight (Imperial) | 14 oz |
| Head Weight (Metric) | 0.4 kg |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | DWHT51138-0 |
| Overall Length | 385 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Mig-Welded High Velocity Claw Hammer |
| Strike Face Diameter | 32 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |