DEWALT DCS335N-XJ 18V Li-Ion XR Brushless Cordless Body Grip Jigsaw - Bare (211HG)
This product is supplied without battery and charger.
Brushless motor for increased run time and performance. Improved tool free blade change mechanism holds the blade square during use for precision. Dual LEDs and a built-in dust blower provide enhanced visibility of the cut line or switch to the AirLock compatible extraction kit included.
- 4-Stage Pendulum Action
- Variable Speed
- Tool-Free Blade Change
- Dust Blower Facility
- Aluminium Base & Chip Cover
- All-Metal Gearing
- Lock-Off Switch
- Rubber Overmould Grip
- Twin LED Work Lights
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Bare Units
Brushless motor for increased run time and performance. Improved tool free blade change mechanism holds the blade square during use for precision. Dual LEDs and a built-in dust blower provide enhanced visibility of the cut line or switch to the AirLock compatible extraction kit included.
- 4-Stage Pendulum Action
- Variable Speed
- Tool-Free Blade Change
- Dust Blower Facility
- Aluminium Base & Chip Cover
- All-Metal Gearing
- Lock-Off Switch
- Rubber Overmould Grip
- Twin LED Work Lights
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Bare Units
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Jigsaws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR |
| Bevel Angles | 45 ° |
| Blade Fitting Type | Bayonet Fitting |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Cut in Steel | 5 mm |
| Max. Cut in Wood | 135 mm |
| Model No | DCS335N-XJ |
| No Load Speed | 3200 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 245 mm |
| Product Type | Body Grip Jigsaw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Stroke Length | 26 mm |
| Switch Type | Lock-Off Switch |
| Tool Blade Change Facility | Tool-Free Blade Change |
| Tool Weight without Battery | 1.15 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |