DEWALT DCS334P2-GB 18V 2 x 5.0Ah Li-Ion XR Brushless Cordless Jigsaw (638HP)
Brushless motor offers increased runtime and performance, making cutting applications faster. Tool-free blade change mechanism holds the blade more securely and keeps the blade squarer during use for more precision. Dual LEDs and a built-in dust blower keep the workpiece free from debris for a more accurate cut, or switch to the included dual-sided Airlock compatible extraction kit.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 4-Stage Pendulum Action
- Variable Speed
- 75min Charge Time
- Tool-Free Blade Change
- Dust Blower Facility
- Aluminium Base
- All-Metal Gearing
- Lock-Off Switch
- Soft-Grip Overmould Handle
View all: DEWALT Jigsaws
Brushless motor offers increased runtime and performance, making cutting applications faster. Tool-free blade change mechanism holds the blade more securely and keeps the blade squarer during use for more precision. Dual LEDs and a built-in dust blower keep the workpiece free from debris for a more accurate cut, or switch to the included dual-sided Airlock compatible extraction kit.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 4-Stage Pendulum Action
- Variable Speed
- 75min Charge Time
- Tool-Free Blade Change
- Dust Blower Facility
- Aluminium Base
- All-Metal Gearing
- Lock-Off Switch
- Soft-Grip Overmould Handle
View all: DEWALT Jigsaws
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5.0 Ah |
| Battery Technology | XR |
| Bevel Angles | 47 ° |
| Blade Fitting Type | Universal Fitting |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 75 min |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Cut in Steel | 10 mm |
| Max. Cut in Wood | 135 mm |
| Model No | DCS334P2-GB |
| No Load Speed | 3200 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 375 mm |
| Product Type | Jigsaw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Stroke Length | 26 mm |
| Switch Type | Lock-Off Switch |
| Tool Blade Change Facility | Tool-Free Blade Change |
| Tool Weight with Battery | 2.1 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
DCS334, 5.0Ah batteries (2), multi-volt charger, extraction kit and TSTAK case.