DEWALT DCG412M2-GB 18V 2 x 4.0Ah Li-Ion XR 5" Cordless Angle Grinder (9624G)
Efficient, high-torque solution for metal and masonry cutting and grinding. Features powerful, fan-cooled motor for improved run times and longer tool life, durable steel-cut spiral bevel gears, 2-position side handle, intelligent trigger and lock-off switch. Quick-change wheel release offers easy wheel removal and quick-adjust keyless guard decreases down time. Batteries feature state of charge indicator.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 30min Charge Time
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearing
- M14 Spindle Thread
- Fan-Cooled Motor
- Lock-Off Switch
- Replaceable Brushes
- Dust-Sealed Bearings
View all: DEWALT Angle Grinders
Efficient, high-torque solution for metal and masonry cutting and grinding. Features powerful, fan-cooled motor for improved run times and longer tool life, durable steel-cut spiral bevel gears, 2-position side handle, intelligent trigger and lock-off switch. Quick-change wheel release offers easy wheel removal and quick-adjust keyless guard decreases down time. Batteries feature state of charge indicator.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 30min Charge Time
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearing
- M14 Spindle Thread
- Fan-Cooled Motor
- Lock-Off Switch
- Replaceable Brushes
- Dust-Sealed Bearings
View all: DEWALT Angle Grinders
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Guard | Adjustable Guard |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | XR |
| Blade Diameter | 125 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 5 " |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 30 min |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Disc Bore Size | 22.23 mm |
| Disc Fitting Type | M14 Spindle Thread |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | DCG412M2-GB |
| No Load Speed | 7000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 400 mm |
| Product Type | Angle Grinder |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Spindle Thread Size | M14 |
| Switch Type | Lock-Off Switch |
| Tool Weight with Battery | 2.9 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
DCG412M2, 4.0Ah Li-ion XR slide pack batteries (2), charger, side handle, protective guard, blade wrench and heavy-duty kit box.