DEWALT DCG405X1T-GB 54V 1 x 9.0Ah Li-Ion XR FlexVolt 4.9" Brushless Cordless 18V Angle Grinder (433EK)
DEWALT DCG405X1T-GB 18V cordless angle grinder is a powerful tool designed for efficient cutting and grinding on demanding work sites and in workshops. The robust brushless motor provides lasting performance, and PACK ID technology allows the delivery of extra power when paired with the 54V XR FlexVolt battery included. Equipped with an electronic brake and clutch to quickly stop the wheel, reducing kickback and enhancing user control and safety. The 125mm angle grinder is ideal for trade professionals tackling metal fabrication, concrete cutting, or masonry work, with mesh debris covers protecting the motor from dust ingress to provide optimal dust protection for prolonged motor life. Includes keyless protective guard and blade wrench. Also features soft start function to ensure smooth operation, with rubber overmould and a 2-position side handle providing comfort and excellent grip. Supplied with 9.0Ah 54V battery for extended run time, multi-voltage fast charger and TSTAK case.
- 1 x 9.0Ah Li-Ion Battery
- 75min Charge Time
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearbox
- M14 Spindle Thread
- Air-Cooled Motor
- Slide On/Off Switch
- Brushless Motor
- Dust-Sealed Bearings
View all: DEWALT Angle Grinders
DEWALT DCG405X1T-GB 18V cordless angle grinder is a powerful tool designed for efficient cutting and grinding on demanding work sites and in workshops. The robust brushless motor provides lasting performance, and PACK ID technology allows the delivery of extra power when paired with the 54V XR FlexVolt battery included. Equipped with an electronic brake and clutch to quickly stop the wheel, reducing kickback and enhancing user control and safety. The 125mm angle grinder is ideal for trade professionals tackling metal fabrication, concrete cutting, or masonry work, with mesh debris covers protecting the motor from dust ingress to provide optimal dust protection for prolonged motor life. Includes keyless protective guard and blade wrench. Also features soft start function to ensure smooth operation, with rubber overmould and a 2-position side handle providing comfort and excellent grip. Supplied with 9.0Ah 54V battery for extended run time, multi-voltage fast charger and TSTAK case.
- 1 x 9.0Ah Li-Ion Battery
- 75min Charge Time
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearbox
- M14 Spindle Thread
- Air-Cooled Motor
- Slide On/Off Switch
- Brushless Motor
- Dust-Sealed Bearings
View all: DEWALT Angle Grinders
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Guard | Adjustable Guard |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 9.0 Ah |
| Battery Technology | XR FlexVolt |
| Blade Diameter | 125 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 4.9 " |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 75 min |
| Disc Bore Size | 22.23 mm |
| Disc Fitting Type | M14 Spindle Thread |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | DCG405X1T-GB |
| No Load Speed | 9000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 54 V |
| Product Length | 310 mm |
| Product Type | 18V Angle Grinder |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Spindle Thread Size | M14 |
| Switch Type | Slide On/Off Switch |
| Tool Weight with Battery | 3.2 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road , Slough , Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse , Idstein , 65509 , Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
DCG405X1T-GB 18V XR angle grinder (125mm), 2-position side handle, keyless protective guard, blade wrench, multi-voltage fast charger, 54V XR Li-Ion battery pack with state-of-charge indicator (9.0Ah) and T-STAK kit box.