DEWALT DCD240N-XJ 54V Li-Ion XR FlexVolt Brushless Cordless Paddle Mixer - Bare (381KJ)
This product is supplied without battery and charger.
Dual-handle paddle mixer powered by a 54V brushless motor. Features 5 speed settings, all-metal gearing and soft-grip handle. Ideal for on-site mixing applications such as plaster, render and epoxy. Supplied with paddle.
- 5-Speed
- Hard Start
- Trigger Switch
- All-Metal Gearing
- Soft-Grip Handle
- Fan-Cooled Motor
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Paddle Mixers
Dual-handle paddle mixer powered by a 54V brushless motor. Features 5 speed settings, all-metal gearing and soft-grip handle. Ideal for on-site mixing applications such as plaster, render and epoxy. Supplied with paddle.
- 5-Speed
- Hard Start
- Trigger Switch
- All-Metal Gearing
- Soft-Grip Handle
- Fan-Cooled Motor
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Paddle Mixers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Paddle Mixers |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR FlexVolt |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Mixing Basket Diameter | 160 mm |
| Model No | DCD240N-XJ |
| No Load Speed | 0-700 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 54 V |
| Product Type | Paddle Mixer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight without Battery | 5.8 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
54V XR FLEXVOLT dual handle paddle mixer, paddle (160mm), wrenches (2) and screws (2).