DEWALT Bricklayer Hammer 20oz (0.57kg) (370HH)
Extra-wide chisel blade makes it great for cutting brick. With a durable, one-piece steel construction, it is sure to withstand demands on the jobsite. Ideal for masonry or demolition jobs.
- Hardened Steel Head
- Single-Piece Ergonomic Handle
- 23mm Smooth Face
- Extra-Wide Chisel Blade
View all: DEWALT Hammers
Extra-wide chisel blade makes it great for cutting brick. With a durable, one-piece steel construction, it is sure to withstand demands on the jobsite. Ideal for masonry or demolition jobs.
- Hardened Steel Head
- Single-Piece Ergonomic Handle
- 23mm Smooth Face
- Extra-Wide Chisel Blade
View all: DEWALT Hammers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | DEWALT |
| Hammer & Axes Handle Type | Single-Piece |
| Hammer & Axes Product Type | Brick |
| Head Weight (Band) | 20-24oz |
| Head Weight (Imperial) | 20 oz |
| Head Weight (Metric) | 0.57 kg |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | DWHT51389-0 |
| Overall Length | 255 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Bricklayer Hammer |
| Strike Face Diameter | 23 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |