Defender LED Plasterers Light 20W 1200lm 110V (3224V)
Low energy LED plasterers light with heavy duty floor stand with frame, polycarbonate diffuser and ABS base. Comes with twin power take-off points and carry handle.
- IP44: For Indoor & Outdoor Use
- 2 x 16A 110V Sockets
- Multi-Position
- 1200lm
- ABS Body
- Impact-Resistant
- Up to 30,000 Hours Life
- Low Energy
- Twin Power Take-Off Points
View all: Defender Site Lighting 110v
Low energy LED plasterers light with heavy duty floor stand with frame, polycarbonate diffuser and ABS base. Comes with twin power take-off points and carry handle.
- IP44: For Indoor & Outdoor Use
- 2 x 16A 110V Sockets
- Multi-Position
- 1200lm
- ABS Body
- Impact-Resistant
- Up to 30,000 Hours Life
- Low Energy
- Twin Power Take-Off Points
View all: Defender Site Lighting 110v
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Multi-Position |
| Beam Angle | 120 ° |
| Body Material | ABS Body |
| Brand | Defender |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Length | 5 m |
| Cable Supplied | Cable Supplied |
| Colour | White/Yellow |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 6500 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| IP Rating | IP44 |
| Impact Resistant | Impact-Resistant |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1200 lm |
| Lm Band | 1001-1500 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Electrical Load | 20 W |
| Model No | E709278 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Consumption | 20 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 110 V |
| Product Depth | 181 mm |
| Product Height | 938 mm |
| Product Type | Plasterers Light |
| Product Width | 166 mm |
| Protection Class | Class I |
| Rechargeable | Non-Rechargeable |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Type | Unswitched |
| Total Product Weight | 6.65 kg |
| Transformer | Transformer Required |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| kWh Per 1000hr Life | 20 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Toolstream Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Lufton Trading Estate, Boundary Way, Yeovil, Somerset, BA22 8HZ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.toolstream.com/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | Toolstream B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Hogeweg 39, 5301 LJ Zaltbommel, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.toolstream.com/contact-us |