Defender 3000VA Intermittent Transformer Distribution Kit 240V/110V Yellow (230KP)
3kVA power tool transformer with 2 x 16A outlets and thermal cut-out switch.
- 3000VA Intermittent Rating
- 1650VA Continuous Rating
- Output: 2 x 16A 110V Sockets
- Input: 230V Plug
- Thermal Overload Protection
- IP44
- Freestanding
- Duty Cycle: 5mins On / 15mins Off
View all: Defender Site Transformers
3kVA power tool transformer with 2 x 16A outlets and thermal cut-out switch.
- 3000VA Intermittent Rating
- 1650VA Continuous Rating
- Output: 2 x 16A 110V Sockets
- Input: 230V Plug
- Thermal Overload Protection
- IP44
- Freestanding
- Duty Cycle: 5mins On / 15mins Off
View all: Defender Site Transformers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Defender |
| Colour | Yellow |
| Continuous Rating | 1650 VA |
| IP Rating | IP44 |
| Input Voltage | 240 V |
| Intermittent Rating | 3000 VA |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | E2003010 |
| Mount Type | Freestanding |
| No. of Phases | Single-Phase |
| Output Voltage | 110 V |
| Overload Protection | Thermal Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 245 mm |
| Product Height | 265 mm |
| Product Type | Transformer |
| Product Width | 195 mm |
| Rating Type | Intermittent |
| z1 - UK Manufacturer Name | Toolstream Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Lufton Trading Estate, Boundary Way, Yeovil, Somerset, BA22 8HZ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.toolstream.com/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | Toolstream B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Hogeweg 39, 5301 LJ Zaltbommel, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.toolstream.com/contact-us |