Croydex Tube Shower Rail Aluminium Chrome 1400-2600mm (698JR)
Screw to wall aluminium telescopic rod. Extend to the required length and screw to the wall using the included fittings. Extendable from 140 to 260cm. Chrome-plated end brackets.
- Supplied with Plastic Wall Brackets
- Screw to Wall (Fixings Included)
- 22mm Diameter
- Concealed Fixings
- 2 Year Guarantee
- Model No: AD220100SF
- Adjustable Length
View all: Croydex Shower Curtain Rails
€20.45Inc Vat
0 in stock in Dublin - Ballymount | Check other stores
Sorry, this item is also currently out of stock for delivery
Screw to wall aluminium telescopic rod. Extend to the required length and screw to the wall using the included fittings. Extendable from 140 to 260cm. Chrome-plated end brackets.
- Supplied with Plastic Wall Brackets
- Screw to Wall (Fixings Included)
- 22mm Diameter
- Concealed Fixings
- 2 Year Guarantee
- Model No: AD220100SF
- Adjustable Length
View all: Croydex Shower Curtain Rails
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Croydex |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Aluminium |
| Extendable | Extendable |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | AD220100SF |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 22 mm |
| Product Diameter | 22 mm |
| Product Length | 1400-2600 mm |
| Product Type | Shower Rail |
| Shape | Tube |
| Total Product Weight | 0.35 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Croydex |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Central Way, Andover, Hampshire, SP10 5AW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@croydex.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | MIL |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 8 Purcellsinch Ind Est, Dublin Road, Kilkenny, R95 HP71, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | euinfo@croydex.co.uk |