Croydex Tube Shower Rail Aluminium Chrome 1100–2000mm (352JR)
Aluminium. No-drill, chrome-plated extendable shower rail. Suitable for tiled or painted walls. Simple slide and twist action quickly secures rail to wall.
- Supplied with Plastic Wall Brackets
- Secure Self-Supporting Rail
- 18mm Diameter
- Visible Fixings
- 2 Year Guarantee
- Model No: AD220000SF
- Adjustable Length
View all: Croydex Shower Curtain Rails
Aluminium. No-drill, chrome-plated extendable shower rail. Suitable for tiled or painted walls. Simple slide and twist action quickly secures rail to wall.
- Supplied with Plastic Wall Brackets
- Secure Self-Supporting Rail
- 18mm Diameter
- Visible Fixings
- 2 Year Guarantee
- Model No: AD220000SF
- Adjustable Length
View all: Croydex Shower Curtain Rails
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Croydex |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Aluminium |
| Extendable | Extendable |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | AD220000SF |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 18 mm |
| Product Diameter | 18 mm |
| Product Length | 1100–2000 mm |
| Product Type | Shower Rail |
| Shape | Tube |
| Total Product Weight | 0.35 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Croydex |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Central Way, Andover, Hampshire, SP10 5AW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@croydex.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | MIL |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 8 Purcellsinch Ind Est, Dublin Road, Kilkenny, R95 HP71, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | euinfo@croydex.co.uk |