Croydex Straight Shower Curtain Rail Aluminium White 1100-2600mm (4883X)
Self-supporting, compact aluminium curtain rod with white finish. Telescopic. Chrome-plated plastic wall brackets. Easy to install using screw action fitting.
- Extends from 1100-2600mm
- 22mm Diameter
- Concealed Fixings
- 2 Year Guarantee
- Model No: AD102022
View all: Croydex Shower Curtain Rails
Self-supporting, compact aluminium curtain rod with white finish. Telescopic. Chrome-plated plastic wall brackets. Easy to install using screw action fitting.
- Extends from 1100-2600mm
- 22mm Diameter
- Concealed Fixings
- 2 Year Guarantee
- Model No: AD102022
View all: Croydex Shower Curtain Rails
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Croydex |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Aluminium |
| Extendable | Extendable |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | AD102022 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 22 mm |
| Product Diameter | 22 mm |
| Product Length | 1100-2600 mm |
| Product Type | Shower Curtain Rail |
| Shape | Straight |
| Total Product Weight | 0.475 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Croydex |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Central Way, Andover, Hampshire, SP10 5AW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@croydex.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | MIL |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 8 Purcellsinch Ind Est, Dublin Road, Kilkenny, R95 HP71, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | euinfo@croydex.co.uk |