Croydex Flexi-Fix Shower Set Chrome (116CV)
Complete shower set including 800mm riser rail, rub-clean shower head with 5 spray patterns, and 1.5m reinforced hose. Height adjustable Flexi-Fix riser rail can be installed by attaching to new or existing screw holes, or glued in place if required. Fitted with an optional device to help reduce water consumption (not suitable for use with electric showers).
- 5-Spray Patterns
- Rub-Clean Shower Head
- 2 Year Guarantee
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for All Pressure Systems
- Contemporary Design
- Height Adjustable
- Multi-Position Shower Handset Adjustment
View all: Croydex Shower Rail Kits
Complete shower set including 800mm riser rail, rub-clean shower head with 5 spray patterns, and 1.5m reinforced hose. Height adjustable Flexi-Fix riser rail can be installed by attaching to new or existing screw holes, or glued in place if required. Fitted with an optional device to help reduce water consumption (not suitable for use with electric showers).
- 5-Spray Patterns
- Rub-Clean Shower Head
- 2 Year Guarantee
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for All Pressure Systems
- Contemporary Design
- Height Adjustable
- Multi-Position Shower Handset Adjustment
View all: Croydex Shower Rail Kits
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Croydex |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Stainless Steel |
| Design Type | Contemporary Design |
| Hose Bore Size | 1/2 " |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Flow Rate | 12.5 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 3.5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Model Name | Flexi-Fix |
| Model No | AM182541 |
| No. of Spray Patterns | 5-Spray Patterns |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 3 |
| Pressure Suitability | Suitable for All Pressure Systems |
| Product Type | Shower Set |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 105 mm |
| Shower Hose Length | 1.5 m |
| Total Product Weight | 860 g |
| z4 - EU Manufacturer Name | Croydex |
Product Contents
Riser rail, shower head and 1.5m hose.