Classic Coving 132mm x 2.44m 8 Pack (134GK)
Lightweight and durable polymer with a density comparable to timber but much easier to fit. No primer or undercoat required. Paintable with water-based emulsion.
- No Primer Required
- Primed with a Base Coat
- Moisture & Impact Resistant
- Cuts Clean & Crisp
View all: Unbranded Coving
€152.95Inc Vat
0 in stock in Dublin - Darndale | Check other stores
This item is store collection only
Lightweight and durable polymer with a density comparable to timber but much easier to fit. No primer or undercoat required. Paintable with water-based emulsion.
- No Primer Required
- Primed with a Base Coat
- Moisture & Impact Resistant
- Cuts Clean & Crisp
View all: Unbranded Coving
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Construction Material (Building) | Polyurethane |
| Length of Pack (Combined) | 19.52 m |
| Length of Single Piece | 2.44 m |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 8 |
| Pieces in Pack/Case | 8 |
| Product Height | 132 mm |
| Product Length | 2.44 m |
| Product Type | Classic Coving |