Carpet Cover Strip Aluminium 0.9m x 36mm (494PR)
Easy to fit carpet cover strip designed to provide a neat doorway transition between 2 carpets. Safely secures flooring and is suitable for standard width doorways and all carpet types. Used by professionals.
- 2 Year Guarantee
- Easy to Fit
View all: Unbranded Door Strips
Easy to fit carpet cover strip designed to provide a neat doorway transition between 2 carpets. Safely secures flooring and is suitable for standard width doorways and all carpet types. Used by professionals.
- 2 Year Guarantee
- Easy to Fit
View all: Unbranded Door Strips
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Colour | Aluminium |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 0.9 m |
| Product Thickness | 1.5 mm |
| Product Type | Carpet Cover Strip |
| Product Width | 36 mm |