Calex Pavia Outdoor Up & Down Wall Light With Microwave Sensor Black (331EY)
The Calex Pavia outdoor up and downlight is a black wall lamp designed for exterior illumination. It features an integrated day and night sensor with microwave technology, providing automatic operation for enhanced security and convenience. This modern fitting, constructed with an aluminium body and glass diffuser, requires 2 x GU10 lightbulbs to light both upwards and downwards. With an IP44 rating, it offers protection against rain and dust, making it suitable for domestic installations on facades, gardens, and entrances. Its straightforward wall-mount design ensures a quick and hassle-free installation.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Aluminium Body
- Glass Diffuser
- 180° 5m Microwave Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Max. Wattage: 4.5W
- Up & Down Lighting Creates Stylish Effect
- Fixings & Fittings Supplied for Installation
- Requires 2 x GU10 Bulbs
View all: Calex Outdoor Wall Lights
The Calex Pavia outdoor up and downlight is a black wall lamp designed for exterior illumination. It features an integrated day and night sensor with microwave technology, providing automatic operation for enhanced security and convenience. This modern fitting, constructed with an aluminium body and glass diffuser, requires 2 x GU10 lightbulbs to light both upwards and downwards. With an IP44 rating, it offers protection against rain and dust, making it suitable for domestic installations on facades, gardens, and entrances. Its straightforward wall-mount design ensures a quick and hassle-free installation.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Aluminium Body
- Glass Diffuser
- 180° 5m Microwave Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Max. Wattage: 4.5W
- Up & Down Lighting Creates Stylish Effect
- Fixings & Fittings Supplied for Installation
- Requires 2 x GU10 Bulbs
View all: Calex Outdoor Wall Lights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | Calex |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Surface or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Glass Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 2 x GU10 Light Bulbs Required |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 4.5 W |
| Model Name | Pavia |
| Model No | 4301003800 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 108 mm |
| Product Height | 207 mm |
| Product Type | Up & Down Wall Light |
| Product Width | 76 mm |
| Sensor Angle | 180 ° |
| Sensor Range | 5 m |
| Sensor Type | Microwave |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 2 |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| z1 - UK Manufacturer Name | Calex Smart Home UK ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 20 Gresham Street, London, London, Greater London, EC2V 7JE |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.CALEX.eu |
| z4 - EU Manufacturer Name | Electro Cirkel Retail BV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Lyonstraat 29, 3047 AJ, Rotterdam , Netherlands, 3047 AJ, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.calex.eu |