Calex 10m Outdoor LED Colour Changing String Lights 13.9W 50lm (236EY)
Calex extendable outdoor LED party lights provide versatile ambient lighting for various exterior spaces. These festoon lights are ideal for enhancing gardens, balconies, and terraces, creating a vibrant atmosphere for domestic use. Featuring RGBIC+CCT technology, they offer millions of colours and dynamic effects, alongside adjustable warm to cool white light. Control is simple via the included remote control for colour selection, brightness and lighting modes. An IP44 rating ensures reliable, waterproof performance in all weather conditions, with easy installation facilitated by included hooks and a power adaptor. Each 10m set includes 10 dimmable LED bulbs.
- IP44: For Outdoor Use
- RGB & White
- 10 x Colour Changing - RGBW Bulbs
- 50lm
- Waterproof
- Up to 15,000 Hours Life
- Includes Power Adaptor & Fixing Hooks for Easy Setup
- Remote Control for Colour & Brightness Selection
- Connectable up to 2 Sets
- Mains Powered
View all: Calex Festoon Lights
Calex extendable outdoor LED party lights provide versatile ambient lighting for various exterior spaces. These festoon lights are ideal for enhancing gardens, balconies, and terraces, creating a vibrant atmosphere for domestic use. Featuring RGBIC+CCT technology, they offer millions of colours and dynamic effects, alongside adjustable warm to cool white light. Control is simple via the included remote control for colour selection, brightness and lighting modes. An IP44 rating ensures reliable, waterproof performance in all weather conditions, with easy installation facilitated by included hooks and a power adaptor. Each 10m set includes 10 dimmable LED bulbs.
- IP44: For Outdoor Use
- RGB & White
- 10 x Colour Changing - RGBW Bulbs
- 50lm
- Waterproof
- Up to 15,000 Hours Life
- Includes Power Adaptor & Fixing Hooks for Easy Setup
- Remote Control for Colour & Brightness Selection
- Connectable up to 2 Sets
- Mains Powered
View all: Calex Festoon Lights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Calex |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Colour Changing - RGBW |
| Colour Temperature Value | RGB + 2700-6500 K |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | 10 x Integrated LED Light Bulbs Supplied |
| Light Colour | RGB & White |
| Light Spacing | 0.5 m |
| Lm | 50 lm |
| Lm Band | 0-200 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 10 W |
| Model No | 4302002901 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 13.9 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Length | 10 m |
| Product Type | Colour Changing String Lights |
| Protection Class | Class II |
| Resistant Type | Waterproof |
| Supplied/Required No. Bulbs | 10 |
| Transformer | Transformer Supplied |
| kWh Per 1000hr Life | 13 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Calex Smart Home UK ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 20 Gresham Street, London, London, Greater London, EC2V 7JE |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.CALEX.eu |
| z4 - EU Manufacturer Name | Electro Cirkel Retail BV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Lyonstraat 29, 3047 AJ, Rotterdam , Netherlands, 3047 AJ, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.calex.eu |