C.K Top Cutter 8" (203mm) (87029)
For cutting medium/hard wire including soft-annealed tin wire used for fixing steel reinforcing rods.
- Cuts Up To 4mm Wire
- Induction-Hardened Tool Steel Jaws
- Tool Steel Easy-Grip Handle
View all: C.K Pliers & Cutters
For cutting medium/hard wire including soft-annealed tin wire used for fixing steel reinforcing rods.
- Cuts Up To 4mm Wire
- Induction-Hardened Tool Steel Jaws
- Tool Steel Easy-Grip Handle
View all: C.K Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 32 mm |
| Brand | C.K |
| Cutting Capacity | 4 mm |
| Degree of Hardness | 60 HRC |
| Length (Imperial) | 8 " |
| Length (Metric) | 203 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 2.8 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 3.5 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 4 mm |
| Model No | T3988 200 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | End Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Top Cutter |
| Standard | DIN ISO 5748. |
| Suitable Cutting Material | Wire |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Hard, Medium & Soft Wire |
| z1 - UK Manufacturer Name | Carl Kammerling International Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Glanydon Industrial Estate, Pwllheli, LL53 5LH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.carlkammerling.com/support/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | Carl Kämmerling GmbH & Co. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Bendahler Str. 110, Wuppertal, 42285, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.carlkammerling.com/support/contact-us |