BWT Compact Metered Water Softener 10Ltr (45059)
Please check with your installer for water system connection requirements with imperial sizes in Republic Of Ireland, as additional adaptors may be necessary, (Not Supplied). Free BWT Commissioning Visit After Installation Not Available In ROI.
Compact, metered water softener removes hardness from incoming water supply. Ideal for installations where space can be an issue. Developed for UK plumbing systems. Suitable for 1 to 4 people.
- Fixings Supplied
- 2 Year Guarantee
- 15mm Fixing Kit Included
View all: BWT Water Softeners
Compact, metered water softener removes hardness from incoming water supply. Ideal for installations where space can be an issue. Developed for UK plumbing systems. Suitable for 1 to 4 people.
- Fixings Supplied
- 2 Year Guarantee
- 15mm Fixing Kit Included
View all: BWT Water Softeners
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | BWT |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 480 mm |
| Product Height | 532 mm |
| Product Type | Compact Metered Water Softener |
| Product Width | 270 mm |
| Volume | 10 Ltr |
| z1 - UK Manufacturer Name | BWT UK Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | BWT House, The Gateway Centre, Coronation Road, High Wycombe, HP12 3SU |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquiries@bwt-uk.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | BWT Holding GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Walter, Simmer, Mondsee, 5310, Austria |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquiries@bwt-uk.co.uk |
Product Contents
Water softener, transformer and 15mm fitting kit (inlet/outlet hoses, inlet/outlet valves and bypass valve).