British General 13A 2-Gang SP Switched Metal Clad Passive RCD Socket with White Inserts (4714P)
13A max. load. Trips at 30mA. Passive operation. Heavy duty, metal-clad moulded safety RCD switched socket that protects against the risk of a fatal shock. Latched with no need to reset after a loss of power.
- Raised Rounded Profile
- Screwed Faceplate
- Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws
- Side & Base Knockouts
- No Coating
- Heavy Duty Metal Clad
- IK02
View all: British General Metal Clad Sockets
Save53%
€6.75Inc Vat
Was €14.45
Check stock in your local store
This item is store collection only
13A max. load. Trips at 30mA. Passive operation. Heavy duty, metal-clad moulded safety RCD switched socket that protects against the risk of a fatal shock. Latched with no need to reset after a loss of power.
- Raised Rounded Profile
- Screwed Faceplate
- Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws
- Side & Base Knockouts
- No Coating
- Heavy Duty Metal Clad
- IK02
View all: British General Metal Clad Sockets
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Active or Passive | Passive |
| Amp Rating | 13 A |
| Brand | British General |
| Electrical Socket Product Type | Plug |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| Indicator Type | Without Indicator |
| Insert Colour | White |
| Knockout Position | Side & Base Knockouts |
| Knockout Size | 20 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | MC522RCD |
| No. of Earth Terminals | 2 |
| No. of Knockouts | 7 |
| Number of Gangs | 2 Gang |
| Number of Poles | Single Pole |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 40 mm |
| Product Type | RCD Socket |
| Screwed/Screwless | Screwed |
| Switch Operation Colour | White |
| Switch Position | Outboard |
| Switched/Unswitched | Switched |
| Switches & Sockets Product Type | RCD Socket |
| Switches & Sockets Profile Type | Raised Rounded |
| Terminal Capacity | Terminals accept 3 x 2.5mm², 2 x 4mm² or 1 x 6mm² cables |
| Terminal Description | Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws |
| With RCD | RCD |
| With USB Ports | Without USB |
| With WiFi Extender | Without WiFi Extender |