Bristan Zing Rear-Fed Exposed Chrome Thermostatic Mixer Shower (521JE)
Thermostatic mixer shower with Safe Touch technology. Cold water feed surrounds the hot water to ensure valve is safe to touch. Also includes Wall Mount 10 fixing kit for easier retro installation.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 2.2Ltr/min at 0.2bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: Bristan Showers
Thermostatic mixer shower with Safe Touch technology. Cold water feed surrounds the hot water to ensure valve is safe to touch. Also includes Wall Mount 10 fixing kit for easier retro installation.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 2.2Ltr/min at 0.2bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: Bristan Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bristan |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 46 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 14.5 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 2.2 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.2 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Zing |
| Model No | ZI SHXSMCTFF C |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 89 mm |
| Product Height | 685 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 227 mm |
| Range Name | Zing |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 75 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Total Product Weight | 1.59 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bristan Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Birch Coppice Business Park, Dordon, Tamworth, B78 1SG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Masco Europe S.à.r.l |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 14 Rue Strachen, Mensdorf, 6933, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
Product Contents
Shower valve, Wall Mount 10 fixing kit, handset, 1.5m hose, hose retainer and adjustable riser rail kit.