Bristan Strato Rear-Fed Exposed Chrome Thermostatic Mini-Valve Mixer Shower with Adjustable Riser Kit (190JK)
Distinctive angular mixer shower. Features thermostatic cartridge pre-set temperature stop at 42°C. Adjustable inlets for easy replacement of existing pipework where pipework centres are between 110mm and 155mm.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 5.9Ltr/min at 0.1bar
- Sequential Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Thermostatic Technology
- 15mm Inlet Connections
View all: Bristan Showers
Distinctive angular mixer shower. Features thermostatic cartridge pre-set temperature stop at 42°C. Adjustable inlets for easy replacement of existing pipework where pipework centres are between 110mm and 155mm.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 5.9Ltr/min at 0.1bar
- Sequential Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Thermostatic Technology
- 15mm Inlet Connections
View all: Bristan Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bristan |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Green star | Saving water at home |
| Green star Claim | This shower is regulated to have a maximum flow rate of 8 litres per minute at 3 bar pressure or less. Using an efficient shower head can help manage water use. |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 59.77 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 5.9 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Strato |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 110-155 mm |
| Product Depth | 95 mm |
| Product Height | 85 mm |
| Product Type | Mini-Valve Mixer Shower with Adjustable Riser Kit |
| Product Width | 175 mm |
| Range Name | Strato |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 80 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control |
| Total Product Weight | 2.6 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bristan Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Birch Coppice Business Park, Dordon, Tamworth, B78 1SG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Masco Europe S.à.r.l |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 14 Rue Strachen, Mensdorf, 6933, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
Product Contents
Shower valve (1), handset (1), riser rail (1), hose retainer (1), elbows (2), screws (6), Rawlplugs (6), Allen keys (2), shrouds (2), black filters (3), red cap (1), flexi hose (1) and black rubber washer (1).