Bristan Sonique2 Rear-Fed Concealed Chrome Thermostatic Mixer Shower (992JE)
Mixer shower with thermostatic technology and a distinctive angular design. Suitable for all plumbing systems.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 1.6Ltr/min at 0.1bar
- Manual Lever Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: Bristan Showers
Mixer shower with thermostatic technology and a distinctive angular design. Suitable for all plumbing systems.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 1.6Ltr/min at 0.1bar
- Manual Lever Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: Bristan Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bristan |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 11.2 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 1.6 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Sonique2 |
| Model No | SOQ2 SHCAR C |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 152 mm |
| Product Depth | 74 mm |
| Product Height | 660 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 190 mm |
| Range Name | Sonique2 |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 88 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Total Product Weight | 2.61 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bristan Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Birch Coppice Business Park, Dordon, Tamworth, B78 1SG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Masco Europe S.à.r.l |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 14 Rue Strachen, Mensdorf, 6933, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
Product Contents
Shower valve, concealing plate, handset, riser rail, hose retainer, screws (4), rawl plugs (4), allen key, green filter, yellow filter, screws (2), rawl plugs (2), allen key, 1.5m flexi hose, black rubber washers and black filter.