Bristan Buzz HP Rear-Fed Exposed Black Thermostatic Diverter Mixer Shower (553JE)
Modern thermostatic mixer shower with height adjustable fixed head and multi-function handset. Supplied with Wall Mount 12 fixing kit that uses built-in front of wall isolation valves and 15mm inlet connections.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 8Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head & Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: Bristan Showers
Modern thermostatic mixer shower with height adjustable fixed head and multi-function handset. Supplied with Wall Mount 12 fixing kit that uses built-in front of wall isolation valves and 15mm inlet connections.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 8Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head & Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: Bristan Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bristan |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Black |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 43 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 19.3 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 8 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Buzz |
| Model No | BUZ SHXDIVCTFF BLK |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 530 mm |
| Product Height | 745-1100 mm |
| Product Type | Diverter Mixer Shower |
| Product Width | 285 mm |
| Range Name | Buzz |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 200 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Total Product Weight | 3.38 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bristan Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Birch Coppice Business Park, Dordon, Tamworth, B78 1SG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Masco Europe S.à.r.l |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 14 Rue Strachen, Mensdorf, 6933, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
Product Contents
Bar shower, Wall Mount 12 C fixing kit, telescopic riser rail, fixed head, handset, 1.5m hose, slider, wall bracket and screw pack with hex key.