Brass Effect Loose Pin Butt Hinges 100mm x 41mm 2 Pack (310PR)
For the easy removal of doors to allow greater access. Ideal for narrow doors. Decorative brass effect finish for corrosion resistance.
- Steel Construction
View all: Unbranded Door Hinges
€0.85Inc Vat
0 in stock in Ashbourne ROI | Check other stores
Sorry, this item is also currently out of stock for delivery
For the easy removal of doors to allow greater access. Ideal for narrow doors. Decorative brass effect finish for corrosion resistance.
- Steel Construction
View all: Unbranded Door Hinges
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Brass Effect |
| Construction Material (Ironmongery) | Steel |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Hinge Feature Type | Loose Pin |
| Hinge Grade | Ungraded |
| Hinge Product Type | Butt |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Ironmongery Colour | Brass |
| Ironmongery Finish | Polished |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 2 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Product Length | 100 mm |
| Product Thickness | 1.8 mm |
| Product Type | Loose Pin Butt Hinges |
| Product Width | 41 mm |