Brackenheath Square 600mm x 600mm LED Backlit Panel White 32W 4400lm 2 Pack (306YX)
The Brackenheath 600mm x 600mm LED backlit panel delivers bright, efficient lighting for various commercial applications. This square LED panel is ideal for installation in recessed grid ceilings found in offices, retail units, and workshops, providing a professional finish. It produces 4400 lumens of crisp 6000K daylight illumination, ensuring excellent visibility. The low glare design, featuring a TP(a) diffuser, enhances comfort and reduces eye strain. Constructed with a durable aluminium and steel body, these panels offer a 50,000-hour lifespan, minimising maintenance. Installation is straightforward with the quick fix loop in/out connector. Supplied as a convenient 2-pack.
- IP20: For Indoor Use
- Daylight
- 4400lm
- Aluminium & Steel Body
- White Aluminium Frame
- Plastic Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- Non-Dimmable
- 2 Year Guarantee
- Quick Fix Loop In/Out Connector for Easy Install
View all: Brackenheath LED Panel Lights
The Brackenheath 600mm x 600mm LED backlit panel delivers bright, efficient lighting for various commercial applications. This square LED panel is ideal for installation in recessed grid ceilings found in offices, retail units, and workshops, providing a professional finish. It produces 4400 lumens of crisp 6000K daylight illumination, ensuring excellent visibility. The low glare design, featuring a TP(a) diffuser, enhances comfort and reduces eye strain. Constructed with a durable aluminium and steel body, these panels offer a 50,000-hour lifespan, minimising maintenance. Installation is straightforward with the quick fix loop in/out connector. Supplied as a convenient 2-pack.
- IP20: For Indoor Use
- Daylight
- 4400lm
- Aluminium & Steel Body
- White Aluminium Frame
- Plastic Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- Non-Dimmable
- 2 Year Guarantee
- Quick Fix Loop In/Out Connector for Easy Install
View all: Brackenheath LED Panel Lights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Aluminium & Steel Body |
| Brand | Brackenheath |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Daylight |
| Colour Temperature Value | 6000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Recessed |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Frame Colour | White |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Plastic Diffuser |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 4400 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | BR2115 |
| Pack Size | 2 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Power Consumption | 32 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | Greater than 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220V-240 V |
| Product Length | 600 mm |
| Product Type | Backlit Panel |
| Product Width | 600 mm |
| Shape | Square |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR 19 |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| kWh Per 1000hr Life | 32 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Panattoni Park, Luton Road, Chalton, Bedfordshire, LU4 9TT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 16 Ashbourne Industrial Estate, Ashbourne, Co. Meath, A84 W972, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |