Brackenheath Outdoor LED Floodlight With PIR Sensor Black 100W 11,000lm (599YX)
The LED REX Slim Floodlight with PIR is a compact, high-performance solution for commercial and industrial use, delivering 9,000 lumens from 100W with 4000K cool white light and a wide 115° beam angle. Offers adjustable settings for distance, duration, and light sensitivity. Built with a durable black aluminium body, toughened glass lens, and a fully adjustable mounting bracket, it includes an on-board 220–240V driver, 1.5m power flex, and an IP65 rating for reliable outdoor performance.
- IP65: For Outdoor Use
- Cool White
- 11,000lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Tempered Glass Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- 120° 10m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Tilt
View all: Brackenheath Floodlights
The LED REX Slim Floodlight with PIR is a compact, high-performance solution for commercial and industrial use, delivering 9,000 lumens from 100W with 4000K cool white light and a wide 115° beam angle. Offers adjustable settings for distance, duration, and light sensitivity. Built with a durable black aluminium body, toughened glass lens, and a fully adjustable mounting bracket, it includes an on-board 220–240V driver, 1.5m power flex, and an IP65 rating for reliable outdoor performance.
- IP65: For Outdoor Use
- Cool White
- 11,000lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Tempered Glass Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- 120° 10m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Tilt
View all: Brackenheath Floodlights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Tilt |
| Body Material | Die-Cast Aluminium Body |
| Brand | Brackenheath |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Energy Rating | F |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Tempered Glass Diffuser |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 11,000 lm |
| Lm Band | 10,001 or Greater |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | N6057 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 100 W |
| Power Consumption (Band) | 76W or Greater |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 62 mm |
| Product Height | 360.9 mm |
| Product Type | Floodlight |
| Product Width | 281.6 mm |
| Sensor Angle | 120 ° |
| Sensor Range | 10 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| kWh Per 1000hr Life | 100 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Panattoni Park, Luton Road, Chalton, Bedfordshire, LU4 9TT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 16 Ashbourne Industrial Estate, Ashbourne, Co. Meath, A84 W972, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |