Bosch UniversalGrassCut 18V-26-50 18V 1 x 2.0Ah Li-Ion Power for All Cordless Grass Trimmer (506AG)
Cordless grass trimmer with ergonomic design and telescopic height adjustment. Featues EdgeSimple function where a simple tap and twist of the upper handle activates the edging function. Tiltable trimmer head for easier access and precision. Ideal for edging, trimming and weeds on small to medium-sized lawns.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- GrassCut Head
- 1hr Charge Time
- Ergonomic Handle
- Edging Facility
- Telescopic Shaft
- 2 Year Guarantee
View all: Bosch Grass Trimmers
Cordless grass trimmer with ergonomic design and telescopic height adjustment. Featues EdgeSimple function where a simple tap and twist of the upper handle activates the edging function. Tiltable trimmer head for easier access and precision. Ideal for edging, trimming and weeds on small to medium-sized lawns.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- GrassCut Head
- 1hr Charge Time
- Ergonomic Handle
- Edging Facility
- Telescopic Shaft
- 2 Year Guarantee
View all: Bosch Grass Trimmers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | Power for All |
| Brand | Bosch |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | GrassCut Head |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 93 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 1.6 mm |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 1 hr |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 26 cm |
| Edging Facility | Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Handle Type | Ergonomic Handle |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | n/a |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | n/a |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | UniversalGrassCut 18V-26-50 |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 1330 mm |
| Product Type | Grass Trimmer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight with Battery | 2 kg |
| Vibration Level | 5.1 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
Product Contents
UniversalGrassCut 18V-26-500, 18V 2.0Ah Battery and charger.