Bosch UniversalDistance 40C 0603672101 Digital Laser Measure (830YE)
Measures distances up to 40m with laser precision and provides furniture dimensions at a glance. Integrated functions enable area and volume calculations to determine the amount of material needed for jobs such as flooring installations and even wallpaper or paint for wall projects. Results are featured on a high-quality colour display for optimum readability. All data can be sent to the Bosch App for digital documentation and project planning, saving time and preventing errors.
- Working Range: 0.05-40m
- Accurate to ± 2.0mm
- Calculates Distance, Area, Volume & Pythagoras Function
- Laser Class 2
- Works with Bluetooth 4.0
- No IP Rating: Indoor Use
- Auto Power Off in 5 Minutes
- Bluetooth Connectivity for Transferring Results to Bosch App
- Integrated Functions
View all: Bosch Laser Measures
Measures distances up to 40m with laser precision and provides furniture dimensions at a glance. Integrated functions enable area and volume calculations to determine the amount of material needed for jobs such as flooring installations and even wallpaper or paint for wall projects. Results are featured on a high-quality colour display for optimum readability. All data can be sent to the Bosch App for digital documentation and project planning, saving time and preventing errors.
- Working Range: 0.05-40m
- Accurate to ± 2.0mm
- Calculates Distance, Area, Volume & Pythagoras Function
- Laser Class 2
- Works with Bluetooth 4.0
- No IP Rating: Indoor Use
- Auto Power Off in 5 Minutes
- Bluetooth Connectivity for Transferring Results to Bosch App
- Integrated Functions
View all: Bosch Laser Measures
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 3 x AAA Batteries Supplied |
| Brand | Bosch |
| IP Rating | No IP Rating |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Measuring Accuracy | ± 2.0 mm |
| Model No | UniversalDistance 40C 0603672101 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 100 mm |
| Product Height | 22 mm |
| Product Type | Digital Laser Measure |
| Product Width | 42 mm |
| Suitable for Tripods | Not Suitable for Tripods |
| Total Product Weight | 0.080 kg |
| Working Range | 0.05-40 m |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
Product Contents
UniversalDistance 40C 0603672101, 2 x 1.5V LR03 (AAA) batteries, soft storage bag carton.