Bosch Starlock PRO PAIZ 32 APB Multi-Material Plunge Cutting Blade 32mm (207CR)
Plunge cutting blade for fast and efficient cuts in wood, soft metal and plastic. Curved-Tec design delivers tear-free cuts, while increased length enables faster cutting. With hardened high-speed steel teeth strip, laser etch mark for depth gauge, and colour-coded interface for easy identification. Starlock Plus mount for maximum power transfer and convenient blade change within 3 seconds. Fits Starlock Plus and Starlock Max multi tools only.
- Cuts Chipboard, MDF, Plastic, Wood & Wood with Nails
- Starlock Plus Fitting
- Fast Plunge Cut
- High-Speed Steel Teeth
View all: Bosch Multi Tool Accessories
Plunge cutting blade for fast and efficient cuts in wood, soft metal and plastic. Curved-Tec design delivers tear-free cuts, while increased length enables faster cutting. With hardened high-speed steel teeth strip, laser etch mark for depth gauge, and colour-coded interface for easy identification. Starlock Plus mount for maximum power transfer and convenient blade change within 3 seconds. Fits Starlock Plus and Starlock Max multi tools only.
- Cuts Chipboard, MDF, Plastic, Wood & Wood with Nails
- Starlock Plus Fitting
- Fast Plunge Cut
- High-Speed Steel Teeth
View all: Bosch Multi Tool Accessories
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | High-Speed Steel |
| Blade Width (Imperial) | 1.25 " |
| Blade Width (Metric) | 32 mm |
| Brand | Bosch |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Depth of Cut | 60 mm |
| Model Name | Starlock PRO |
| Model No | PAIZ 32 APB |
| Multi-Tool Accessory Function | Cutting |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Plunge Cutting Blade |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Material Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Chipboard, MDF, Plastic, Wood & Wood with Nails |
| Teeth Per Inch (TPI) | 20 tpi |
| Type of Cut | Fast Plunge Cut |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |