Bosch GWX 18V-10 P 18V Li-Ion ProCORE18V 5" Brushless Cordless Angle Grinder - Bare (272KU)
Professional, cordless small angle grinder, brushless motor and ProCORE18V battery technology, delivers power equal to a 1000W corded grinder. Features PROtection switch, KickBack Control and X-Brake, providing maximum protection and convenience. Keyless X-LOCK click system enables fast and convenient accessory changes. Designed for cutting and grinding metal, stone and concrete. Compatible with dust attachments GDE 125 EA-T Professional and GDE 115 / 125 FC-T Professional, batteries and chargers in the Bosch Professional 18V System as well as AMPShare multi-brand battery alliance (sold separately).
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearbox
- X-Lock
- Fan-Cooled Motor
- Slide On/Off Switch
- Dust-Sealed Bearings
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Angle Grinders
Professional, cordless small angle grinder, brushless motor and ProCORE18V battery technology, delivers power equal to a 1000W corded grinder. Features PROtection switch, KickBack Control and X-Brake, providing maximum protection and convenience. Keyless X-LOCK click system enables fast and convenient accessory changes. Designed for cutting and grinding metal, stone and concrete. Compatible with dust attachments GDE 125 EA-T Professional and GDE 115 / 125 FC-T Professional, batteries and chargers in the Bosch Professional 18V System as well as AMPShare multi-brand battery alliance (sold separately).
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearbox
- X-Lock
- Fan-Cooled Motor
- Slide On/Off Switch
- Dust-Sealed Bearings
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Angle Grinders
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Guard | Adjustable Guard |
| Bare Unit Product Type | Angle Grinders |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | ProCORE18V |
| Blade Diameter | 125 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 5 " |
| Brand | Bosch |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Disc Bore Size | 22 mm |
| Disc Fitting Type | X-Lock |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | GWX 18V-10 P |
| No Load Speed | 9000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 328 mm |
| Product Type | Angle Grinder |
| Range Name | Professional |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Spindle Thread Size | M14 |
| Switch Type | Slide On/Off Switch |
| Tool Weight without Battery | 1.9 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
GWX 18V-10 P, auxiliary handle and protective guard.