Bosch GNH 18V-64 M 64mm 18V Li-Ion CoolPack Second Fix Cordless Nail Gun - Bare (930FU)
Cordless GNH 18V-64 M Professional nailer with single and contact firing modes offers quick and precise fastening of different materials. Operated by battery (sold separately), avoiding the need for a compressor, air hose or gas cartridge. When the nail magazine is empty, the workpiece is protected from damage by dry-fire lockout. Also features intuitive User Interface (HMI) for easy activation of firing modes.
- Fires 16ga 32-64mm Angled Brads / Nails
- Fires up to 200 per min
- Bump & Sequential Trigger Action
- Depth Adjustment
- Open-View Magazine
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Nail Guns
Cordless GNH 18V-64 M Professional nailer with single and contact firing modes offers quick and precise fastening of different materials. Operated by battery (sold separately), avoiding the need for a compressor, air hose or gas cartridge. When the nail magazine is empty, the workpiece is protected from damage by dry-fire lockout. Also features intuitive User Interface (HMI) for easy activation of firing modes.
- Fires 16ga 32-64mm Angled Brads / Nails
- Fires up to 200 per min
- Bump & Sequential Trigger Action
- Depth Adjustment
- Open-View Magazine
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Nail Guns
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Nail Guns |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | CoolPack |
| Brad/Nail Capacity | 105 |
| Brad/Nail Storage | Brads / Nails |
| Brand | Bosch |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Collated Angle | Angled |
| Firing Rate | 200 per min |
| Fixings Gauge | 16 ga |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Magazine Load Type | Bottom-Loading Magazine |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Fastener Size | 64 mm |
| Model No | GNH 18V-64 M |
| Nailer Product Type | Second Fix |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Nail Gun |
| Range Name | Professional |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight without Battery | 2.9 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |