Bosch GMA 55 Professional Magazine Attachment for Drywall Screwdriver (951CP)
Ergonomic, lightweight drywall screwdriver attachment for comfortable and fast working. Depth setting can be adjusted quickly via a thumbwheel. For drywall screws ranging between 25 to 55mm in length. Features an open design for easy cleaning and a longer lifetime. Compatible with all Bosch Professional corded and cordless drywall screwdrivers. Also includes PH2 screwdriver bit (145 mm).
- Uses 25-55mm Drywall Screws
- GTB 18V-45, GTB 12V-11, GSR 18 V-EC TE
- Fixed Depth
View all: Bosch Electric Screwdrivers
Ergonomic, lightweight drywall screwdriver attachment for comfortable and fast working. Depth setting can be adjusted quickly via a thumbwheel. For drywall screws ranging between 25 to 55mm in length. Features an open design for easy cleaning and a longer lifetime. Compatible with all Bosch Professional corded and cordless drywall screwdrivers. Also includes PH2 screwdriver bit (145 mm).
- Uses 25-55mm Drywall Screws
- GTB 18V-45, GTB 12V-11, GSR 18 V-EC TE
- Fixed Depth
View all: Bosch Electric Screwdrivers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| Compatibility | GTB 18V-45, GTB 12V-11, GSR 18 V-EC TE |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Screw Diameter | 5 mm |
| Model Name/No | GMA 55 Professional |
| Model No | 1600A025GD |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 201 mm |
| Product Type | Magazine Attachment for Drywall Screwdriver |
| Range Name | Professional |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Total Product Weight | 0.36 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |