Bosch GLM 50-27 C Laser Measure (644JM)
Highly durable laser measure withstands rough conditions on jobsites sites with IP65 design, and shock-absorbing rubber casing offers 1.5m drop resistance, even on hard concrete. Intuitive user interface with helpful features such as a high-end colour display and help function. Easy documentation with quick data transfer via Bluetooth and the Bosch MeasureOn App.
- Working Range: 0-50m
- Accurate to 1.5mm
- Calculates Distance, Area & Volume
- Laser Class 2
- Works with Bluetooth 4.0
- IP65: Indoor & Outdoor Use
- Auto Power Off in 5 Minutes
View all: Bosch Laser Levels
Highly durable laser measure withstands rough conditions on jobsites sites with IP65 design, and shock-absorbing rubber casing offers 1.5m drop resistance, even on hard concrete. Intuitive user interface with helpful features such as a high-end colour display and help function. Easy documentation with quick data transfer via Bluetooth and the Bosch MeasureOn App.
- Working Range: 0-50m
- Accurate to 1.5mm
- Calculates Distance, Area & Volume
- Laser Class 2
- Works with Bluetooth 4.0
- IP65: Indoor & Outdoor Use
- Auto Power Off in 5 Minutes
View all: Bosch Laser Levels
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 2 x AA Batteries Supplied |
| Brand | Bosch |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Measuring Accuracy | 1.5 mm |
| Model No | GLM 50-27 C |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 28 mm |
| Product Height | 85 mm |
| Product Type | Laser Measure |
| Product Width | 135 mm |
| Suitable for Tripods | Suitable for Tripods |
| Total Product Weight | 0.166 kg |
| Working Range | 0-50 m |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
GLM 50-27 C Professional laser measure, protective bag, carrying strap and 2 x 1.5 V LR6 battery (AA).