Bosch GLIDECILED 12V Li-Ion Cordless LED Work Light - Bare (4064J)
Professional, robust and efficient LED work light with an adjustable head. Features 10 LEDs and 2 brightness settings to ensure good visibility in every position and work location. Also features a folding foot, carabiner, hook and powerful magnet to bring the light into the desired position and quickly hang the torch on ladders, scaffolds, clothes or metal surfaces. Compatible with Bosch ¾" Tripods.
- 350 Lux
- 10 LEDs
- 2 Brightness Settings
- 200° Adjustable Angle
- Compatible with Bosch 3/4" Tripods
- Folding Foot, Carabiner, Hook & Magnet
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Power Tool Torches
Professional, robust and efficient LED work light with an adjustable head. Features 10 LEDs and 2 brightness settings to ensure good visibility in every position and work location. Also features a folding foot, carabiner, hook and powerful magnet to bring the light into the desired position and quickly hang the torch on ladders, scaffolds, clothes or metal surfaces. Compatible with Bosch ¾" Tripods.
- 350 Lux
- 10 LEDs
- 2 Brightness Settings
- 200° Adjustable Angle
- Compatible with Bosch 3/4" Tripods
- Folding Foot, Carabiner, Hook & Magnet
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Power Tool Torches
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Torches |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | None |
| Brand | Bosch |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| LED (Yes No) | Yes |
| Light Bulb Technology | LED |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | GLIDECILED |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Type | Battery-Powered |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Length | 139 mm |
| Product Type | LED Work Light |
| Range Name | Professional |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight without Battery | 0.3 kg |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |