Bosch GBL 18V-750 18V Li-Ion Brushless Cordless Leaf Blower - Bare (448FL)
This product is supplied without battery and charger.
Cordless leaf blower with lightweight and well-balanced ergonomic design. Strong and high performance Biturbo brushless motor and axial fan. Features variable speed control for selecting the optimal power, noise level and runtime depending on the task.
- Airflow Volume: 750m³/hr
- Airflow Speed: 198kmph
- Sound Level: 95dB
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Without Harness
- 2 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Blowers & Garden Vacs
Cordless leaf blower with lightweight and well-balanced ergonomic design. Strong and high performance Biturbo brushless motor and axial fan. Features variable speed control for selecting the optimal power, noise level and runtime depending on the task.
- Airflow Volume: 750m³/hr
- Airflow Speed: 198kmph
- Sound Level: 95dB
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Without Harness
- 2 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Blowers & Garden Vacs
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 198 kmph |
| Bare Unit Product Type | Blower |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | None |
| Brand | Bosch |
| Brushless | Brushless |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | GBL 18V-750 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Leaf Blower |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 95 dB |
| Tool Weight without Battery | 2.9 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |