Bosch F016800627 Brushcutter Blade 230mm (248FL)
3 teeth, laser cut, 2mm thick brush cutter blade. Suitable for use with the GFR 18V, AdvancedBrushCut 36V-23-750 and AFS 23-37.
- A2 Steel Blade
- 25.4mm Bore
View all: Bosch Grass Trimmer Spares
3 teeth, laser cut, 2mm thick brush cutter blade. Suitable for use with the GFR 18V, AdvancedBrushCut 36V-23-750 and AFS 23-37.
- A2 Steel Blade
- 25.4mm Bore
View all: Bosch Grass Trimmer Spares
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | A2 Steel |
| Blade Thickness | 2 mm |
| Brand | Bosch |
| Compatibility | GFR 18V / AdvancedBrushCut 36V-23-750 / AFS 23-37. |
| Disc Bore Size | 25.4 mm |
| Landscape Power Blade Type | Brush Cutter Blade |
| Line/Blade Diameter | 230 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | F016800627 |
| Number of Teeth | 3 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Brushcutter Blade |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |