Bosch Expert AVZ 90 RT6 60-Grit Multi-Material Sanding Plate 90mm (180PG)
Using Bosch Carbide Technology, grits of the hardest metal are robustly fixed to the surface. Can be cleaned with a solvent, allowing the sharp grit to remain fully effective over its long lifespan. Starlock mount for maximum power transfer and convenient blade change within 3 seconds. Ideal for removal of old paint prior to finer-grain sanding. Stiff plates are also ideal for removing edges and bumps from wood. Designed for multiple materials and users.
- Suitable for Paint on Wood, Hardwood, Softwood, Fibre Plastics, GFK & CFK
- Coarse Carbide RIFF Grit
- Starlock Fitting
- Bosch Carbide Technology
- Lasts up to 100x Longer than Standard Sandpaper
View all: Bosch Multi Tool Blades
Using Bosch Carbide Technology, grits of the hardest metal are robustly fixed to the surface. Can be cleaned with a solvent, allowing the sharp grit to remain fully effective over its long lifespan. Starlock mount for maximum power transfer and convenient blade change within 3 seconds. Ideal for removal of old paint prior to finer-grain sanding. Stiff plates are also ideal for removing edges and bumps from wood. Designed for multiple materials and users.
- Suitable for Paint on Wood, Hardwood, Softwood, Fibre Plastics, GFK & CFK
- Coarse Carbide RIFF Grit
- Starlock Fitting
- Bosch Carbide Technology
- Lasts up to 100x Longer than Standard Sandpaper
View all: Bosch Multi Tool Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 90 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 3.54 " |
| Blade Thickness | 2 mm |
| Brand | Bosch |
| Grit | 60 Grit |
| Grit Material | Carbide RIFF |
| Grit Type | Coarse |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Expert |
| Model No | AVZ 90 RT6 |
| Multi-Tool Accessory Function | Sanding |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Sanding Plate |
| Suitable Material Application | Multi-Material |
| Suitable Sanding Material | Paint on Wood, Hardwood, Softwood, Fibre Plastics, GFK & CFK |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |