Bosch Expert ACZ105ET Multi-Material Plunge Cutting Blade 105mm (586RR)
Lasts up to 50x longer than a bi-metal blade. Wide body and large curve of sharp carbide teeth offer precision and stability combined with the extreme durability of Carbide technology. Hard tooth strip cuts the toughest and most abrasive materials. Ideal for precision cutting in a wide variety of materials, including laminates and composites. Makes good plunge cuts and survives striking brick. Compatible with the Starlock multi-tool.
- Cuts Fibre Plastics, GFK, CFK, Brick, Mortar, Solid Laminate, Vinyl & PVC
- Starlock Fitting
- Plunge Cut
- Carbide Teeth
View all: Bosch Multi Tool Blades
Lasts up to 50x longer than a bi-metal blade. Wide body and large curve of sharp carbide teeth offer precision and stability combined with the extreme durability of Carbide technology. Hard tooth strip cuts the toughest and most abrasive materials. Ideal for precision cutting in a wide variety of materials, including laminates and composites. Makes good plunge cuts and survives striking brick. Compatible with the Starlock multi-tool.
- Cuts Fibre Plastics, GFK, CFK, Brick, Mortar, Solid Laminate, Vinyl & PVC
- Starlock Fitting
- Plunge Cut
- Carbide Teeth
View all: Bosch Multi Tool Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | High Carbon Steel |
| Blade Width (Imperial) | 4.13 " |
| Blade Width (Metric) | 105 mm |
| Brand | Bosch |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Depth of Cut | 30 mm |
| Model Name | Expert |
| Model No | ACZ105ET |
| Multi-Tool Accessory Function | Cutting |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Plunge Cutting Blade |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Material Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Fibre Plastics, GFK, CFK, Brick, Mortar, Solid Laminate, Vinyl & PVC |
| Teeth Per Inch (TPI) | 18 tpi |
| Type of Cut | Plunge Cut |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |