Bosch EasyGrassCut 18V-26 230V 1 x 2.5Ah Li-Ion Power for All Cordless Grass Trimmer (135AG)
Lightweight garden trimmer with adjustable handle and edging facility. EdgeSimple function enables edging with just a tap and twist of handle. Semi-automatic spool feeds spool line at every trigger release. Ideal for grass and weed cutting, lawn trimming and edging. Member of the Power for all Alliance family.
- 1 x 2.5Ah Li-Ion Battery
- GrassCut Head
- 1hr Charge Time
- Adjustable Handle
- Edging Facility
- Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
View all: Bosch Grass Trimmers
Lightweight garden trimmer with adjustable handle and edging facility. EdgeSimple function enables edging with just a tap and twist of handle. Semi-automatic spool feeds spool line at every trigger release. Ideal for grass and weed cutting, lawn trimming and edging. Member of the Power for all Alliance family.
- 1 x 2.5Ah Li-Ion Battery
- GrassCut Head
- 1hr Charge Time
- Adjustable Handle
- Edging Facility
- Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
View all: Bosch Grass Trimmers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.5 Ah |
| Battery Technology | Power for All |
| Brand | Bosch |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | GrassCut Head |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 1160 mm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 1.6 mm |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 1 hr |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 26 cm |
| Edging Facility | Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Handle Type | Adjustable Handle |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | EasyGrassCut 18V-26 |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Length | 1160 mm |
| Product Type | Grass Trimmer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight with Battery | 2.1 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |