Bosch AdvancedBrushCut 36V-23-750 06008C1K02 36V Li-Ion Power for All Brushless Cordless Grass Trimmer - Bare (789FL)
Powerful, durable lawn trimmer in a well-balanced, ergonomic design. Brushless motor delivers high-performance, heavy duty brush-cutting that helps to prolong materials and tool life. Features laser-cut metal blade, engineered for demanding tasks. With intelligent electronics ensuring continuous performance at a constant working speed. Compatible with the 36V Power For All battery system.
- Steel Blade
- Comfort Handle
- Without Edging Facility
- Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Grass Trimmers
Powerful, durable lawn trimmer in a well-balanced, ergonomic design. Brushless motor delivers high-performance, heavy duty brush-cutting that helps to prolong materials and tool life. Features laser-cut metal blade, engineered for demanding tasks. With intelligent electronics ensuring continuous performance at a constant working speed. Compatible with the 36V Power For All battery system.
- Steel Blade
- Comfort Handle
- Without Edging Facility
- Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Grass Trimmers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Grass Trimmer |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power for All |
| Brand | Bosch |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Steel Blade |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 101 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | Blade 230 mm / Line 2.4 mm |
| Brushless | Brushless |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 23 cm |
| Edging Facility | Without Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Handle Type | Comfort Handle |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | AdvancedBrushCut 36V-23-750 |
| Model No | 06008C1K02 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Length | 1636 mm |
| Product Type | Grass Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 4 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |