Bemis Padua Ring Only Toilet Seat Thermoset Plastic White (572JP)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Ring-only toilet seat with thermoset plastic construction. Top-fix allows easy installation where access to the underside of the pan is limited. Adjustable to fit most toilets, designed for universal pans.
- Adjustable Seat Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 133-177mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 457457 x 375mm
- 2 Year Guarantee
- Ring-Only Seat
- Universal Fit
View all: Bemis Toilet Seats
Ring-only toilet seat with thermoset plastic construction. Top-fix allows easy installation where access to the underside of the pan is limited. Adjustable to fit most toilets, designed for universal pans.
- Adjustable Seat Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 133-177mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 457457 x 375mm
- 2 Year Guarantee
- Ring-Only Seat
- Universal Fit
View all: Bemis Toilet Seats
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Seat Hinges |
| Brand | Bemis |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Thermoset Plastic |
| Fixing Width Range | 133-177 mm |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Front to Fixing Range | 457 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Padua |
| Model No | SF2020000 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Ring Only Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 375 mm |
| Toilet Seat Close Type | Standard Closing |
| Toilet Seat Fixing Positions | Top Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 1.45 kg |
| Width Banding | 375-379mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bemis Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Farrington Road, Burnley, BB11 5SW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | uksales@bemismfg.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Dubourgel Grange SAS |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 11, Rue d'Arcelle, Fontain, 38600, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | com@bemismfg.com |